laupäev, 14. jaanuar 2017

Värvitud öökapike

Siin siis järgmine restaureerimise töö.

Selle kasepuust kapi valmistamise aeg jääb 20.sajandi esimesse poolde. Kuulub see AS-i Massoprodukt vabriku poolt valmistatud magamistoa mööbli komplekti. See mööblikomplekt oli juba algselt õlivärvi viimistlusega. Tõenäoliselt oli tegemist elevandiluuvalgega, mis ajaga ning kasutamisega on saanud sellise väljanägemise.


Värvipind oli kõvasti määrdunud ning mitmes kohas kulunud. Eriti kapi jalaotstes ning ühel küljel. Kapp ja sahtel olid seest samuti määrdunud ning vajasid kindlasti puhastamist. Mitte kõige paremas seisus ei olnud ka kapiuksel ilutsev puidu-kipsi segust ornamentkaunistus. Õnneks olid kõik profileeritud iluliistud alles ja terved ning sama oli ka furnituuriga.Kapi üldine konstruktsioon oli tugev, seega puudus vajadus liimimis- ja parandustöödeks. Küll tuli aga vaeva näha viimistluse taastamisega.

Esmalt sai eemaldatud furnituur ning see õli ja peene terasvillaga puhastatud. Seejärel sai seebilahuse veeniiske lapiga kapp puhtaks pestud. Ehk maha tuli see mustuse kiht, mis allus seebiveele. Edasi järgnes juba töö karmimate vahenditega. Tõsist tööd tuli näha kapi ja sahtli sisepindade puhastamisega. Selleks sai alguses kasutatud jämedamata lihvpaberit, hiljem peenemat. Liistudele sai lähenetud jämedama terasvilla ja peene lihvpaberiga. Kõige murettekitavam pool oli puidu-kipsi segust ornament. Terasvillaga sai värviaukude teravaid servi veidi tasandatud, aga kips on õrn ja oli tõsine oht pinnavormide mahalihvimiseks.

Vana värvi jätsin uuele krundiks, kuid enne uue värvi peale kandmist, sai vana värvi pind lihvitud ning mööblipahtliga värviaugud ja praod täidetud. Ja siis pintsliga 10 õhukest kihti värvi. Ikka kiht ja vahelihv, kiht ja vahelihv...

Aga valmis ta sai
Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar