Vahepeal muudest tegemistest ka :)
Leidsin vanakraamipoest ühe imearmsa väikese suhkrutoosi, mis oli just ideaalne nõelapadja tegemiseks.
I found an old sugar cup from the second hand shop. It was just perfect for making a needle pad.
Vaja läheb / you will need:
- puuvillane kangas / cotton fabric
- vatiini / batting
- kaunistuseks erinevaid paelu, pärleid, õisi / different ribbons, beads, flowers for embellishment
Arvestasin, et kui toosi suu läbimõõt on ca 6 cm, siis riidetüki läbimõõt peaks olema 2,5 x suurem ehk ca 15 cm.
I calculated that if a diameter of the cup is ca 6 cm then the diameter of the piece of fabric should be 2,5 times larger (ca 15 cm).
Aja riidetüki serva väikeste pistetega krookeniit. Seejärel võta korralik kogus vatiini ja mudi sellest piisavalt suur pall - hea on kui nõelapadi jääb suhteliselt kõva. Kroogi kangas ümber vatiinipalli.
First sew gathering thread. Then take a necessary amount of batting - the pad should be quite stiff - and make a ball of it. Then gather the fabric around the batting ball.
Kroogi tugev pall ning liimi see suhkrutoosile.
Gather a strong ball and glue it on the cup.
Seejärel kaunista nõelapadi!
Then decorate the needle pad!
kolmapäev, 23. august 2017
esmaspäev, 14. august 2017
Juugend kirjutuslauatool
See umbes 20.sajandi algusest pärit juugendstiilis kirjutuslauatool oli mul üheks kooli lõputööks. Lähemalt uurides on näha, et kasepuidust tool on valminud käsitööna. Seljatoe
kujundlõikes paneel on valmistatud viiekihilisest kasespooni
vineerist. Istme polstri põhjaks oli kolmekihiline puuritud mustriga
kasespooni vineer, mis kahjuks minu kätte jõudmise ajaks oli nii katki, et selle parandamine ei oleks enam lubanud tooli istumiseks kasutada :)
Madala polstri täiteks oli algselt hobusejõhvid, pealiskatteks tume mahagonipunane kunstnahk. Kunstnahk on kinnitatud pronksist ilunaeltega. Tool oli viimistletud polstrinahaga sarnases toonis mahagoni peitsi ja šellaklakiga. Tooli detailid (sari, jalad, käetoed) on omavahel ühendatud tappühendustega, sarja nurkades täiendavalt kasutatud veederühendusi.
Siin siis mõned pildid, kuidas tool nägi välja enne tööde algust:
Madala polstri täiteks oli algselt hobusejõhvid, pealiskatteks tume mahagonipunane kunstnahk. Kunstnahk on kinnitatud pronksist ilunaeltega. Tool oli viimistletud polstrinahaga sarnases toonis mahagoni peitsi ja šellaklakiga. Tooli detailid (sari, jalad, käetoed) on omavahel ühendatud tappühendustega, sarja nurkades täiendavalt kasutatud veederühendusi.
Siin siis mõned pildid, kuidas tool nägi välja enne tööde algust:
Kõige suuremad kahjustused olid esijalgade
peittapiühenduste juures, kus tooli oli parandatud rohkete naelte ja ümber toolijala
painutatud metallplaatidega. Vasaku
esijala tapipesa oli täielikult purunenud, kuid tugevdamist vajas ka esisarja vasakpoolne
tapp. Teised tapid ning pesad olid tugevad, kuid ühendustest lahti.
Naeltega parandamist oli kasutatud ka parempoolse käetoe juures, kus hoolimata mitmest naelast oli siiski ka üks kild puudu. Puudu oli kild ka tooli sarjast tooli seljatoe vasaku tugiposti juures (veederühenduse koht). Ka sarja parandamisel ja kinnitamisel ei olnud parandaja naeltega kokkuhoidlik olnud.
Lisaks nendele suurtematele kahjustustele oli veel hulgim puiduvigastusi ning värviplekke.
Kõigepealt sai eemaldatud vana polster. Selle töö käigus veendusin, et tõenäoliselt oli õigus mu nendel pereliikmetel, kes olid kindlal veendumusel, et see tool oli kord olnud hiirepesa...
Seejärel tegin tooli raamist 3-vaates eskiisi:
Naelte väljatõmbamisele läks praktiliselt terve päev. Siin siis pilt "korralikust metallisaagist" (ees valik erinevaid suuremaid naelu, ülejäänud ämbris):
Kui tool osadeks oli jaotatud, sai alustatud parandustöödega. Kõigepealt sai tehtud rohkesti liimimistöid - kõik lahtised puidukillud, spoonikihid ja tükid ning naelaaugud, mis kõik sai täidetud puutikkudega. Seejärel sai alles hakata tegelema puuduvate tükkide taastamisega - tapi- ja veederühendused, puuduvad puidutükid.
Parandustöödega samaaegselt sai eemaldatud vana viimistlus ning puhastatud ja lihvitud puidu pind.
Kui kõik see valmis, sai tooli lõpuks kokku liimida ning teha üldine viimistluse eelne lihv.
Nüüd tuli juba veidi lõbusam, kuid sugugi mitte lihtsam töö - viimistlemine. Sarnaselt algsele viimistlusele peitsisin tooli mahagoni tooni. Minu mahagon on veidi oranžikam, sest see sobib paremini šokolaadi-pruuni kunstnahaga, mis tooli polstrit katab. (Ilusat ja õhukest, aga samas tugevat mahagonipunast nahka ei olnud lihtsalt kuskilt võimalik hankida.) Seejärel mitmeid kihte šellaklakki koos vahelihvidega.
Enne polstri tegemist tuli teha ka uus istevineer ning puurida algsele sarnaselt augumuster. (Aukudest on hiljem hea polstrit tugevaks õmmelda.)
Polstri osa on restaureerimise juures üks puhtamaid töid. Selle tooli polster koosnes siis: esmalt kotiriie isteplaadil, siis meriheina täide, seejärel jälle kotiriie ning meriheina täite tugevaks ja
madalaks õmblemine läbi pealmise kotiriide ja istevineeri.
Seejärel tuli kihti jõhvi ning selle peale puuvillane vahekangas. Ning siis lõpuks nahk ja naha kinnitamine ilunaeltega.
Ja siin siis ongi valmis tool! Puhh!!!! :)
Tellimine:
Postitused (Atom)